Urządzenia UTM jako kompleksowe zabezpieczenie.

Sierpień 24, 2016  

Uwarunkowania w sieci globalnej

W bieżącej chwili przeciętna zapora sieciowa nie wystarczy. Każda firma potrzebuje rozległej obrony na każdej z 7 warstw modelu ISO OSI. wtenczas właściciel może być pewny, że jego firma jest zabezpieczona. Postępowym rozwiązaniem proponowanym przez specjalistów z dziedziny zabezpieczeń sieciowych są Urządzenia UTM.

Stale rozrasta się ilość przedsiębiorców, którzy są świadomi ryzyka, na jakie są narażeni w sieci globalnej. Duże przedsiębiorstwa najczęściej posiadają dział IT, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo danych wrażliwych dla firmy i monitorowanie zagrożeń. Zadaniem informatyków pracujących w takim dziale jest również uświadamianie właścicielom i zarządom na jakie ataki i zagrożenia są narażeni oraz proponowanie rozwiązań zabezpieczających.

Niebezpieczeństwa czekające na biznesmenów

Wszystkie firmy niezależnie od wielkości może się stać ofiarą wirtualnych ataków. Świetnie jest gdy właściciele firm ufają i słuchają wskazówek czy to zatrudnionych informatyków bądź firmy zewnętrznej opiekującej się ich przedsiębiorstwem. Naiwnym postępowaniem jest gdy ignoruje się rady specjalistów. W obecnych czasach każda firma narażona jest na ataki ze strony cyberprzestępców. W Internecie szybko można paść ofiarą oszustów, gdy jest się nieświadomym właścicielem firmy. Prawie każdy ataków nie jest wymierzona w konkretną firmę. Cyberprzestępcy są nastawieni na szybki zysk. Szukają więc słabych punktów zabezpieczeń, skanując przy tym wszystkie możliwe drogi połączenia z internetem. Najłatwiejszym celem są dla nich ludzie nieświadomi czekających na nich zagrożeń. Przeróżnymi sposobami cyberprzestępcy mogą dostać się do danych firmy. Ostatnio często dostają się poprzez korespondencję elektroniczną, podszywając się np. pod operatora komórkowego. Wystarczy, że ktoś otworzy załącznik z takiego sfałszowanego listu żeby firma padła ofiarą cyberprzestępców. Następstwa takiego ataku mogą być różnorodne np. z konta bankowego firmy mogą zostać wyprowadzone pieniądze.

urządzenia utmW dzisiejszym świecie zabezpieczenia, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za rozbudowane dziś nie stanowią już przeszkody dla hackerów. Toteż niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa trzeba inwestować w najnowsze i najbardziej zaawansowane zabezpieczenia sieci. Rezultaty zaniedbań w tym zakresie przez właściciela firmy mogą być dla jego działalności opłakane.

Urządzenia UTM

Postępowym produktem jaki pojawił się na rynku zabezpieczeń sieciowych są urządzenia UTM firewall. Te urządzenia są udoskonaleniem typowych firewalli. UTM firewall potrafią się zaadoptować w każdej firmie. Te narzędzia mają szereg usprawnień, które pozwalają na definiowanie polityk i reguł firewalla w oparciu o użytkownika bądź grupę pracowników. Administratorzy w prosty sposób mogą zarządzać uprawnieniami do zasobów sieciowych z podziałem na jednostki administracyjne. Moduły klasy UTM firewall pozwalają także generować raporty i statystyki z dokładnością do nazwanego użytkownika. Pomaga to wyciąganie wniosków przydatnych w administracji. Ponadto urządzenia UTM zawierają w sobie wiele zaawansowanych mechanizmów. Te urządzenia rozbudowane są o moduły, które umożliwiają kontrolę na każdej warstwie modelu ISO OSI łącznie z ostatnią warstwą aplikacji.

Zapisz